Dom

Kocioł dwufunkcyjny gazowy – jak działa?

Ogrzewanie domu czy mieszkania to jeden z ważniejszych dylematów, przed jaki staje każdy właściciel nieruchomości. Możliwości jest wiele, jednak dzisiaj zdecydowanie najczęściej decydujemy się na piec gazowy. Jest to rozwiązania wygodne, ekonomiczne, niemal bezobsługowe, a co najważniejsze, nieobarczone żadnymi restrykcjami, które objęły wiele rodzajów kotłów na paliwa stałe. Czym właściwie jest kocioł gazowy i jak działa piec dwufunkcyjny? Jaka jest cena pieca kondensacyjnego i dlaczego warto w niego zainwestować?

Kocioł gazowy – czym jest?

Kotły gazowe dwufunkcyjne są najchętniej i najczęściej wybieranym urządzeniem grzewczym. Pozwalają na niemal bezobsługowe ogrzewanie domu, co jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym i komfortowym. Piec gazowy ma wiele zalet, spośród których największą jest automatyczne włączanie i wyłączanie się. Obsługa takiego pieca sprowadza się właściwie tylko do corocznego przeglądu. Warto wspomnieć także, że popularność kotłów gazowych ma ścisły związek z wprowadzonymi obostrzeniami związanymi ze stosowaniem kotłów na paliwa stałe.

Typowy piec gazowy może być zamontowany właściwie wszędzie oprócz miejsc stałego pobytu ludzi, czyli np. salonu czy sypialni. W większości wypadków piece posiadają zamknięta komorę spalania, dzięki czemu powietrze potrzebne do procesu spalania pobierane jest z zewnątrz. Koncentryczne rury do odprowadzania spalin wyprowadzane są z budynku przez komin bądź przez ścianę. Dzięki temu, że komora spalania jest odizolowana od pomieszczenia, nie ma szans na przedostanie się spalin do wnętrza domu. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa domowników, gdyż zatrucie spalinami czy czadem wciąż zdarza się bardzo często i nierzadko kończy się tragicznie. Kotły gazowe pod tym kątem są o wiele bezpieczniejsze niż stosowane dawniej inne metody ogrzewania.

Kocioł dwufunkcyjny gazowy – jak działa?

Zdecydowanie najchętniej stosowane są dzisiaj kotły dwufunkcyjne gazowe. Posiadają one dwa wymienniki ciepła. Jeden z nich służy do podgrzewania przepływającej do grzejników wody, drugi natomiast służy do podgrzewania ciepłej wody użytkowej płynącej do kranów. Mówiąc najprościej, piec gazowy dwufunkcyjny ma dwie funkcje – zasilanie instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewanie CWU. Aby możliwe było działanie takiego urządzenia, konieczne jest zapalanie się gazu podgrzewającego wodę. Piece dwufunkcyjne występują w kilku wariantach, spośród których najnowocześniejszym są kotły kondensacyjne. Cechują się one wyjątkowo wysoką sprawnością i oszczędnościami, które wynikają z minimalizowania strat ciepła na kondensacji pary wodnej.

Kocioł dwufunkcyjny gazowy łączy w sobie funkcje dwóch różnych urządzeń, sprawdza się więc w szczególności tam, gdzie miejsce jest ograniczone. Poza tym, koszt zakupu pieca dwufunkcyjnego w porównaniu z zakupem dwóch różnych urządzeń jest o wiele niższy. Przygotowanie instalacji przyłączeniowej wymaga znacznie mniej pracy, ale także mniej nakładów finansowych, co nierzadko jest wyznacznikiem wyboru.

Jednym z produktów spalania jest woda. W tradycyjnych urządzeniach woda zamienia się w parę i ulatuje przez komin. Jeżeli mówimy o kotle kondensacyjnym, para wodna ulega kondensacji, skraplając się na wymienniku kotła i przekazując mu w ten sposób swoje ciepło. Trzeba pamiętać, że skropliny są żrące, gdyż zawierają w sobie przede wszystkim kwasy, powstałe w wyniku rozpuszczania się w nich związków chemicznych. To dlatego kotły kondensacyjne tworzone są ze stali kwasoodpornej, wytrzymałej i trwałej nawet w kontakcie z najbardziej destrukcyjnymi związkami powstającymi w wyniku procesów spalania.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny – zastosowanie

Piec gazowy dwufunkcyjny to dzisiaj już właściwie standard wszędzie tam, gdzie stosuje się ogrzewanie gazowe. Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej za pomocą pieca dwufunkcyjnego jest o wiele bardziej ekonomiczne i oszczędne. Najoszczędniejszy jest kocioł kondensacyjny, który pozwala na znaczące obniżenie rachunków. Piece z zamkniętą komorą spalania nie powodują obniżenia temperatury w miejscu, w którym są zainstalowane, w przeciwieństwie do dawnych kotłów z otwartą komorą spalania. Przy zastosowaniu kotłów kondensacyjnych należy pamiętać o ogólnych wymogach. Jeżeli przewód spalinowy wyprowadzony jest przez ścianę, moc kotła nie może być wyższa niż 21 kW. Wylot rury musi znajdować się minimum 0,5 metra od krawędzi okna. Trzeba też pamiętać, że takie rozwiązanie jest możliwe tylko w budynkach wolnostojących. Jeżeli chcemy zamontować kocioł w domu szeregowym bądź w bliźniaku, przewód powietrzno-spalinowy musi być wyprowadzony przez komin.

Kotły dwufunkcyjne kondensacyjne są szczególnie polecane do ogrzewania podłogowego, bo niska temperatura czynnika grzewczego na wyjściu to wyższa sprawność i większe oszczędności.

Ceny kotłów gazowych

Ceny kotłów gazowych są oczywiście zależne od ich mocy. Jeżeli mówimy o kotłach kondensacyjnych, ich ceny zaczynają się od około 3000 zł w przypadku kotła dwufunkcyjnego. Znacznie tańsze są dawne kotły atmosferyczne, dzisiaj jednak właściwie wcale nie są one użytkowane.

Similar Posts