Pozostałe

Walczysz z roztoczami kurzu domowego? Pomyśl o nawilżaczu

Walczysz z roztoczami kurzu domowego? Pomyśl o nawilżaczu - 1 2024

Przyjmuje się, że człowiek wykonuje średnio 12 wdechów na minutę – ok. 22 tys. dziennie. Przy pojedynczym wdechu do układu oddechowego trafia zaś 75 tys. cząsteczek kurzu (dziennie ponad 1,6 mld!).

Wilgotność powietrza jest czynnikiem, który dodatkowo zwiększa podatność na wchłanianie kurzu. Suche środowisko sprzyja unoszeniu się kurzu i innych zanieczyszczeń. Odpowiednio nawilżone sprawia, że zostają one przy ziemi, stając się łatwiejsze do usunięcia i przede wszystkim mniej podrażniają drogi oddechowe.

Jak wybrać odpowiedni nawilżacz powietrza dla siebie? I jakie są inne zalety nawilżaczy powietrza w domu?

Kurz, a wilgotność powietrza – 4 najważniejsze fakty

1. Podniesienie poziomu wilgotności nie usunie kurzu. Sprawi jednak, że wiele kurzu zniknie z powietrza, którym oddychasz

2. Mikrokropelki wody sprawiają, że cząsteczki kurzu przylegają do siebie, przez co stają się cięższe i opadają na pobliskie powierzchnie

3. Za optymalny dla organizmu poziom wilgotności przyjmuje się wartości od 40 do 60 %. Im niższa wilgotność, tym łatwiej roztoczom kurzu domowego, pyłom zawieszonym, pyłkom roślin i innym zanieczyszczeniom swobodnie dryfować w powietrzu.
Są bowiem na tyle lekkie, że mogą być przenoszone nawet na spore odległości. Nie należy też jednak przekraczać optymalnego poziomu wilgotności, gdyż to może skutkować pojawieniem się ognisk pleśni i sprzyjającymi warunkami do rozwoju bakterii.

4. Nawilżacz powietrza wyposażony w higrometr (wilgotnościomierz) i higrostat (ustawienie poziomu wilgotności), to najlepszy sposób na kontrolowanie wilgotności i przeciwdziałanie potencjalnym negatywnym skutkom

Walczysz z roztoczami kurzu domowego? Pomyśl o nawilżaczu - 2 2024
Ewaporacyjne nawilżacze powietrza Klarta Humea (z lewej) i Klarta Humea Grande (z prawej strony). Źródło: materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Jak wybrać odpowiedni nawilżacz dla siebie?

Wybierając odpowiedni nawilżacz powietrza, zwróć uwagę na:

● Rodzaj nawilżacza – ewaporacyjny, parowy czy ultradźwiękowy. Warto skupić się na ewaporacyjnej formie nawilżania, jako najbardziej naturalnej i najbezpieczniejszej dla użytkowników. Nawilżacze ewaporacyjne oddają do pomieszczenia chłodne kropelki wody, które uprzednio zostały oczyszczone, przechodząc przez filtr ewaporacyjny.

Ciekawym wyjątkiem są tu urządzenia Xiaomi, które zamiast filtrów mają niewymienne obrotowe dyski, np. wydajny wydajny nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 3. Zasada działania jest jednak analogiczna.

● Wydajność nawilżania – przekłada się na powierzchnię, na której możesz używać danego nawilżacza. Dokładny przelicznik pozostaje kwestią sporną.

W ostatnich latach optymalny dla wielu osób jest przelicznik stosowany m.in. przez koncern Philips, gdzie na każdy 1 m2 powierzchni powinno przypadać 7 ml wody, a więc np. 30 m2 = min. 210 ml/h wydajności.

● Głośność – z reguły nawilżacze powietrza są dość cichymi urządzeniami, generującymi nie więcej niż 50-55 dB. Warto jednak przyjrzeć się bliżej głośności upatrzonego przez siebie modelu, jeżeli myślisz o ustawieniu go w sypialni, w pobliżu łóżka.

Przykładem cichego nawilżacza powietrza może być choćby Stadler Form Oskar czy Klarta Humea Grande.

Warto też w tym miejscu wspomnieć o ultradźwiękach. Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza. Są one zdecydowanie najcichszymi. Przez wiele lat uważano natomiast, że generowane przez nie niskie tony są szkodliwe dla zwierząt domowych. Jednak tylko niewielki odsetek pupili reaguje rozdrażnieniem.

Nawilżacze ultradźwiękowe przyczyniają się jednak do zwiększenia ilości drażniących mikroskopijnych pyłków w powietrzu, uwalniając pył wapienny powstały wskutek rozbicia cząsteczek wody.

Nawilżacz powietrza – warto kupić?

Nawilżacz powietrza przyczynia się do lepszego zdrowia i codziennego samopoczucia. Urządzenie dostarcza potrzebnej wilgoci śluzówkom dróg oddechowych, dzięki czemu zachowują one sprężystość i są bardziej odporne na zanieczyszczenia wpadające z powietrza.
Dzięki temu nie tylko rzadziej chorujemy, ale też w mniejszym stopniu doskwiera nam chrypa czy suchy kaszel.
Wilgotne powietrza wpływa również pozytywnie na włosy, które mniej się elektryzują i łatwiej układają oraz przede wszystkim na kondycję skóry. Nawilżenie zapobiega bowiem pękaniu, swędzeniu czy pieczeniu skóry.

Similar Posts