Bigos to z całą pewnością jedno z podstawowych polskich dań, jednak warto zauważyć, że każdy przygotowuje go trochę inaczej. Różnice w smaku wynikają w dużej mierze z rodzaju dodanych przypraw, które można stosować według własnego uznania. Co warto zatem dodać do bigosu? Na co zwrócić uwagę dodając przyprawy? Odpowiadamy.
Najlepsze przyprawy do bigosu
Bigos to jak wspomniano we wstępie tradycyjne danie kuchni polskiej, które w każdym domu smakuje jednak trochę inaczej. Chcąc uzyskać głęboki i autentyczny smak użytych składników należy bowiem dodać odpowiednie przyprawy, które pozwolą go wzbogacić. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o:
- liście laurowe, które dodają głębi oraz aromatu. Są zatem niezbędne w bigosie niezależnie od tego, czy zostaną dodane w postaci świeżej, czy suszonej;
- ziele angielskie, które nada bigosowi pikantnego i korzennego smaku;
- jałowiec, dzięki któremu bigos zyska lekko żywiczny posmak. Ze względu na silny aromat jagody jałowca muszą być dodawane z umiarem;
- paprykę słodką oraz ostrą, czyli przyprawy dodające potrawie koloru i umożliwiające osiągnięcie odpowiedniego poziomu ostrości;
- czosnek, który doda bigosowi głębi oraz charakteru;
- majeranek, dzięki któremu potrawa zyska słodki i lekko korzenny smak;
- sól oraz pieprz, czyli podstawowe przyprawy dodawane w ilościach odpowiadających indywidualnym potrzebom.
Na co zwrócić uwagę dodając przyprawy do bigosu?
Dodając przyprawy do bigosu należy zwrócić uwagę nie tylko na ich dobór, czy ilości, ale również jakość. Wybierając przyprawy dobrej jakości, które są dostępne np. pod linkiem: https://www.domowaspizarnia.pl/ można mieć bowiem pewność, że potrawa będzie smaczna, a jej smak intensywny. Warto również pamiętać o tym, że świeże przyprawy wyróżnia znacznie intensywniejszy smak i aromat w porównaniu do tych, które są przechowywane przez długi czas. Istotny jest zatem nie tylko czas zbiorów, czy kraj pochodzenia konkretnych przypraw, ale także data ich produkcji.
Gotowanie bigosu – dlaczego warto eksperymentować?
Gotowanie bigosu to czynność, którą w każdym domu wykonuje się trochę inaczej. Nie chodzi w tym przypadku jednak wyłącznie o czas gotowania, ale również dodawane składniki i przyprawy. Niektórzy bowiem chcąc uzyskać niepowtarzalny smak decydują się na dodanie do bigosu odrobiny czerwonego wina, musztardy, czy koncentratu pomidorowego. W efekcie każdy bigos smakuje trochę inaczej, a w poszczególnych domach znana jest jego konkretna wersja. Istotne jest także to, że bigos to potrawa, w przypadku której eksperymentowanie pozwala znaleźć swoją idealną kombinację smakową. Warto zatem próbować łączyć różnego rodzaju przyprawy, co umożliwi stworzenie autorskiego przepisu oraz nietuzinkowego smaku, który zachwyci nie tylko nas samych, ale również osoby kosztujące naszej kuchni.
Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc wybrać najlepsze przyprawy do bigosu warto sugerować się nie tylko przepisem, ale wziąć pod uwagę również własne preferencje smakowe. Istotne jest także to, by dodawane przyprawy były odpowiedniej jakości, w związku z czym powinno się je kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach.