Pozostałe

Aksamit i muślin – szlachetne tkaniny

Aksamit i muślin do wyjątkowe tkaniny o szerokich zastosowaniach. Pięknie się prezentują, dlatego są chętnie wybierane.

Aksamit

Tkanina aksamit wyróżnia się wyjątkową miękkością i delikatnym połyskiem. Nadaje się zarówno jako materiał odzieżowy jak i jako aksamit tapicerski czy służący do wykonania eleganckich dodatków we wnętrzach.

Aksamit będzie się świetnie sprawdzał jako tkanina, z której uszyjemy na przykład sukienkę o eleganckim charakterze lub też marynarkę. Połysk materiału sprawia, że dobrze prezentuje się on w stylizacjach wieczorowych. Warto pamiętać, że jest to dość gruby materiał, więc może nie być najlepszym wyborem na wysokie temperatury.

Wykorzystany we wnętrzu, nadaje mu styl glamour. Może być wykorzystany jako materiał obiciowy, na przykład do obicia kanapy czy wykonania wezgłowia łóżka. Aksamitne zasłony będą odbijać światło sprawiając, że materiał chociaż ciężki nie będzie wydawał się przytłaczający.
Wśród popularnych kolorów są beże, szarości, a także szlachetne odcienie butelkowej zieleni, burgundu czy głębokiego błękitu. Ostatnio też bardzo dużą popularnością cieszy się róż o różnym stopniu nasycenia.

Muślin

Inna bardzo szlachetna tkanina muślin jest materiałem wyjątkowo delikatnym. Składa się w 100% z bawełny, jest przewiewny, miękki w dotyku. Dlatego też znakomicie sprawdza się jako materiał wykorzystywany do szycia odzieży i akcesoriów dla dzieci. Szczególnie wrażliwa na podrażnienia jest skóra niemowlęca – muślin może ją otulać już od pierwszych momentów życia. Tkanina ta może posłużyć do wykonania chust, otulaczy, wielorazowych pieluszek a także odzieży.

Muślin wyróżnia półprzeroczystość i charakterystyczny splot – ubrania wykonane z niego zyskują na zwiewności. Będzie na przykład świetnym materiałem na kimonowy letni szlafrok, tunikę. Sprawdzi się podczas wysokich temperatur.

Dostępny jest szeroki wybór wzorów i kolorów. Do popularnych wzorów należą gwiazdki, groszki czy motywy zwierzątek – takie printy często wybierane są dla niemowląt. Z uwagi na swoją interesującą fakturę, muślin jednokolorowy będzie atrakcyjnie się prezentował. Popularne są kolory takie jak biel, jagodowy fiolet, pastele czy krem.

Similar Posts