Choć kwaśna ziemia w ogrodzie może powodować problemy z planowaniem zielonej przestrzeni, okazuje się, że jest sporo roślin, które bardzo dobrze radzą sobie na kwaśnej glebie. Krzewy kwasolubne można posadzić zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w cieniu i półcieniu. Wybór jest na tyle spory, że każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu.
Jakie krzewy kwasolubne posadzić na słońcu?
Słoneczne stanowiska to takie, które przez większą część dnia znajdują się na słońcu, nie zakrywają ich wysokie drzewa ani ściany budynków. W słonecznej części ogrodu warto posadzić, między innymi, niewysokie krzewinki, które nalezą do roślin wrzosowatych. W każdym miejscu ogrodu, szczególnie na suchej glebie, pięknie prezentować się będzie wrzos pospolity, wrzosiec krwisty, bażyna czarna czy brukentalia ostrolistna. Jeśli mamy do czynienia z glebą kwaśną, ale bardziej wilgotną, wybór będzie jeszcze większy. Można zdecydować się na morzewnicę pospolitą, golterię pełzającą, a także azalię wielkokwiatową, która nie tylko doskonale radzi sobie na glebie kwaśnej, ale pięknie kwitnie, stając się prawdziwą ozdobą każdego ogrodu.
Krzewy kwasolubne na zacienione miejsca
Jeśli w naszym ogrodzie mamy stanowiska półcieniste lub takie, które praktycznie przez cały czas znajdują się w cieniu, warto wybierać krzewy kwasolubne, które nie potrzebują dużo słońca. Trzeba jednak pamiętać, że dla większości takich gatunków ważna jest wilgotność powietrza i podłoża. Należą do nich rożnego rodzaju różaneczniki, kalmia szerokolistna, kiścień wawrzynowy, a także azalia japońska. Dobrym wyborem będzie również efektowna i pięknie kwitnąca hortensja, której kwiaty bardzo ładnie wybarwiają się, gdy krzew rośnie na kwaśnej glebie. Kwitnące krzewy liściaste to świetna propozycja dla osób, którym marzy się ogród obsypany kwiatami.
A może efektowne iglaki?
Na kwaśnych glebach możemy sadzić nie tylko krzewy liściaste, ale również iglaki. Można je wykorzystać jako naturalną osłonę posadzoną wzdłuż ogrodzenia, idealnie będą wyglądać również jako element skalniaków. Wśród iglastych gatunków wiele jest takich, które zdecydowanie lepiej czują się na glebach nawet mocno kwaśnych. W ogrodzie można więc posadzić różne odmiany sosen, świerków, jałowców. Pięknie będzie wyglądać także jodła koreańska oraz modrzew. Ten ostatni jednak straci igły na zimę, zdecydowanie ładniej prezentuje się więc od wiosny do jesieni. Oprócz znanych, rodzimych gatunków iglaków, właściciele ogrodów na kwaśnych glebach mają do wyboru sporo egzotycznych i rzadziej spotykanych gatunków, które mogą stać się wyjątkową, roślinną dekoracją. Wśród nich warto wymienić żywotnikowiec japoński, cypryśnik błotny oraz sośnicę japońską.
Dobry wybór roślin – efektowny ogród
Właściciele ogrodów często nie zwracają uwagi na wymagania glebowe roślin, które sadzą w swoich zielonych zakątkach. Wiele osób kieruje się przede wszystkim efektownym wyglądem rośliny czy piękną kolorystyką. Owszem, na kwaśnych glebach można sadzić wszystkie rośliny – wiele z nich jednak nie przyjmie się, a krzewy, które potrzebują gleb zasadowych, będą chorować i nie rozwiną w pełni swojego piękna. Nie warto więc ryzykować i sadzić roślin, które w naszym ogrodzie będą czuły się źle. Krzewy kwasolubne na kwaśnych glebach to najlepszy wybór, jeśli chcemy mieć zdrowe, w pełni wykształcone i ładnie kwitnące rośliny, które będą cieszyć oczy przez wiele lat. Więcej na temat krzewów kwasolubnych i ich wymagań glebowych oraz stanowiskowych można znaleźć na https://poradnikogrodniczy.pl/krzewy-kwasolubne-do-ogrodu.php