Wnętrze

Płytki do łazienki – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiednich płytek do pomieszczenia łazienkowego nie jest sprawą prostą. Obecnie na rynku mamy wiele ich rodzajów. Do tego stajemy przed wielorakim wyborem. Jakie płytki wybrać na podłogę, a jakie na ścianę? Jak dopasować ich kształt i wielkość, by uzyskać ciekawy efekt? Poza tym w grę mogą wchodzić kwestie finansowe. Jaki produkt będzie najbardziej ekonomiczny i czy w ogóle jest sens kierowania się tym kryterium?

Wielkość płytek

Z jednej strony szeroki asortyment płytek łazienkowych utrudnia wybór tych właściwych. Jednak jest też druga strona medalu. Dzięki tak dużej możliwości wyboru można kupić te, które będą idealnie pasowały do naszego wnętrza. Kluczową sprawą jest wielkość płytek. Na półkach sklepowych znajdziemy małe kostki, a także standardowe i kwadratowe średniej wielkości oraz formaty, które przekraczają 1 metr. Warto pamiętać, że wielkość płytek ma duże znaczenie. Jeśli wybierzemy płytki łazienkowe o małych wymiarach, to musimy się liczyć ze sporą ilością fug. Poza tym będą one bardziej podatne na zanieczyszczenia, więc czas poświęcany na usuwanie z nich zabrudzeń będzie dłuższy.

Jaki materiał wybrać?

Każdy, kto decyduje się na zakup płytek łazienkowych, musi się zastanowić jaki rodzaj materiału będzie odpowiedni. Do najpopularniejszych produktów tego typu należą wyroby z glazury. Są one stosunkowo cienkie i sprawdzą się podczas wykończenia ścian. Płytki z terakoty świetnie się nadają na podłogę. Gres wypalany w wysokiej temperaturze jest wytrzymały i można nim wyłożyć zarówno ściany jak i powierzchnie podłogowe. Natomiast cotto, to kafelki z masy klinkierowej, które posiadają porowatą i nieregularną powierzchnię. Dobrze gromadzą ciepło, dlatego będą idealnie się nadawać na podłogi podgrzewane.

Dobór koloru i wzoru

Płytki łazienkowe charakteryzują się mnogością kolorów i wzorów. Jeśli wybierzemy jasne i szkliste, to wprowadzimy do wnętrza wrażenie czystości i przestrzeni. Natomiast wzorzyste i ciemne będą znakomitym uzupełnieniem jasnych wnętrz. Najczęściej stosuje się wzory, które zawierają w swej treści motywy kwiatowe i geometryczne w żywych barwach. Dobór odpowiedniego wzoru jest niezwykle istotny, gdyż będzie się wpisywał w stylistykę całego pomieszczenia. Jednak należy zachować w tym umiar, żeby całość nie przytłaczała.

Płytki powiększające przestrzeń

Wiele osób zastanawia się jak ułożyć płytki łazienkowe, by wizualnie powiększyć przestrzeń. Aby osiągnąć ten cel, należy stosować jasne i chłodne kolory. Jeśli chcemy całość ocieplić, trzeba stosować kontrastowe dodatki. Szczególnie istotne będzie zastosowanie płytek, które odbijają światło z dobrze zaprojektowanego oświetlenia łazienkowego. Najlepiej, gdy wybierzemy płytki gładkie. Będzie miało to dodatkowy plus, gdyż takie powierzchnie mniej się brudzą.

Similar Posts