Pozostałe

Butla gazowa – jak korzystać z niej bezpiecznie?

Coraz częściej można spotkać butle gazowe jako sposób na ogrzewanie domu czy mieszkania. Projektowane obecnie zbiorniki są na tyle dobrze zabezpieczone, że nie ma obaw o bezpieczeństwo domowników pod względem technicznym. Zależy ono jednak również od zachowania samych użytkowników i sposobu obchodzenia się z gazem zamkniętym w butli. Sprawdź, jak bezpiecznie wykorzystywać go w warunkach domowych.

Butla gazowa – co musisz wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię mała butla gazowa, czy większy zbiornik – za każdym razem będzie on wypełniony mieszanką propanu i butanu. Umieszczenie gazu w szczelnie zamkniętym pojemniku jest możliwe dzięki jego szczególnym właściwościom. Warto wiedzieć, że gaz w butli jest o wiele znacznie od ciekłego i można go skroplić. Natomiast gaz ziemny wymaga stworzenia specjalnej rurociągów i wydobywa się go bezpośrednio spod ziemi.

Gaz płynny już od kilku lat zyskuje popularność jako ekologiczne i komfortowe źródło energii. Korzystają z niego nie tylko gospodarstwa domowe, ale równie hotele czy restauracje. Jeśli i Ty jesteś zwolennikiem tego rozwiązania, powinieneś także znać zasady bezpieczeństwa korzystania z tego typu urządzenia.

Gdzie butla z gazem może być wykorzystywana?

Szczegóły na ten temat znajdują się w zapisach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim:

  • nie można korzystać z butli gazowej (gaz płynny) i gazu z sieci w tym samym budynku;
  • instalacje zasilane gazem płynnym mogą funkcjonować tylko w niskich budynkach (do 12 metrów) lub w budynkach mieszkalnych do czterech kondygnacji nadziemnych.

Bezpieczeństwo a korzystanie z butli gazowej – wiele zależy od Ciebie!

Butla z gazem będzie w pełni bezpieczna, jeżeli już przy jej zakupie wykażesz się rozwagą. Warto bowiem wybierać urządzenia z legalnych, zaufanych źródeł. Sama butla powinna zostać odpowiednio oznaczona plombą i nazwą dostawcy. Kiedy przywieziesz ją do domu, pamiętaj aby:

  • nigdy jej nie turlać i przenosić w pozycji pionowej,
  • trzymać ją z dala od gniazd elektrycznych i źródeł ciepła,
  • trzymać ją z dala od słońca,
  • nie wymieniać butli na własną rękę (poprosić o to dostawcę),
  • zakręcać butlę na czas dłuższego wyjazdu,
  • nie umieszczać jej poniżej poziomu terenu.

Nowoczesna butla gazowa to urządzenie bezpieczne o tyle, o ile wdrożysz w życie powyższe zasady postępowania.  Warto wiedzieć, że instalacja gazowa przynajmniej raz w roku musi zostać poddana kontroli okresowej.

Similar Posts