Zdrowie

Talerz zdrowego żywienia podstawą prawidłowej diety

Talerz zdrowego żywienia może stanowić nieocenioną pomoc w prowadzeniu zbilansowanej diety. Czym jest i skąd wzięły się zawarte w nim zalecenia? Został stworzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, w ramach „Zaleceń zdrowego żywienia” w 2020 roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzaju i ilości produktów, które warto jest spożywać, to koniecznie przeczytaj dalej!

Jak czytać talerz zdrowego żywienia?

Dlaczego talerz zdrowego żywienia nawiązuje swoją nazwą do naczynia? Jego twórcy chcieli w ten sposób ułatwić zrozumienie proponowanych przez siebie zasad, które składają się na prawidłową dietę. Reprezentacja graficzna ma oddziaływać na wyobraźnię i pomóc osobom mniej obeznanym z dietetyką. Dlatego wybór padł na talerz – został on podzielony na części, z których każda symbolizuje część naszego jadłospisu, którą powinny stanowić dane artykuły spożywcze. Talerz zdrowego żywienia przedstawia zalecane proporcje poszczególnych grup produktów w codziennej diecie.

Podstawą diety, według zaleceń, warto uczynić warzywa oraz, w mniejszej ilości, owoce. Zawierają one bogactwo witamin, błonnika oraz różnorodnych składników odżywczych. Drugą grupą często spożywanych artykułów powinny być produkty zbożowe z pełnego ziarna, takie jak makarony i pieczywo razowe, płatki owsiane oraz kasze. To z nich nasz organizm czerpać będzie energię w postaci węglowodanów złożonych.

Na prawidłowo skomponowanym talerzu znajdzie się również miejsce na nasiona roślin strączkowych – bób, ciecierzyca i groch to tylko niektóre z nich. Dlaczego warto regularnie je spożywać? Ponieważ obfitują w białko oraz błonnik. Innym sposobem na dostarczenie organizmowi protein jest spożywanie nabiału, będącego szczególnie ważnym elementem diety dzieci i nastolatków. Produkty mleczne pomagają wzmocnić kości dzięki zawartym w nich wapniu i posiadają w swoim składzie wiele białka, będącego głównym budulcem masy mięśniowej.

Warto również wspomnieć o rybach, zwłaszcza morskich – zawierają one kwasy omega-3, chroniące przed miażdżycą. Spożywanie ich 2 razy w tygodniu pomoże nam w zachowaniu dobrego zdrowia. Wspomniane już nienasycone kwasy tłuszczowe odnajdziemy także m.in. w orzechach włoskich, pestkach dyni, nasionach słonecznika czy oleju roślinnym. Nie stanowią one jedynie przekąski, ale wartościowy element właściwie skonstruowanej diety.

Co zawiera zbilansowany posiłek?

Prawidłowa dieta polega na konstruowaniu zbilansowanych posiłków. Kluczową kwestią jest zadbanie, aby w każdym z nich znalazły się odpowiednie ilości określonych składników. Mieszanie ze sobą warzyw, produktów zbożowych, nabiału, mięsa i tłuszczów jest nie tylko zdrowe – może być również pyszne! Każdy posiłek powinien zawierać produkty należące do kilku z wymienionych grup, abyśmy zagwarantowali naszemu organizmowi dostęp do wszystkich substancji odżywczych.

Warto eksperymentować, aby znaleźć odpowiadające naszym gustom połączenia smaków. Można też wypróbować kilka z klasycznych połączeń, takich jak np. łosoś ze szpinakiem. Jeśli jednak włączenie produktów z danej grupy do diety sprawia Ci problem, to więcej informacji i porad na temat sposobów, w jakie możesz to zrobić, znajdziesz na stronie https://danio.com.pl/aktualnosci/uzupelnij-swoja-diete-produktami-bogatymi-w-bialko/.

Talerz zdrowego żywienia w przystępny sposób przekazuje wiedzę i jest łatwy do zapamiętania. Wykorzystaj go podczas tworzenia kolejnej listy zakupów, a łatwiej będzie Ci wybrać wartościowe produkty!

Similar Posts