Pozostałe

Wytaczarki CNC – większy brat frezarek

Wytaczarki CNC są nieco zapomnianą przez wielu odmianą maszyn skrawających, a często zwyczajnie wytaczarki stołowe i wytaczarki płytowe traktowane są jako zwyczajne duże frezarki. Posiadają one jednak kilka cech charakterystycznych, które odróżniają je od maszyn na co dzień spotykanych w firmach obróbkowych.

Pierwszą z unikalnych cech, którą zwykle posiadają wytaczarki CNC, jest obecność dodatkowej osi wzdłuż narzędzia – osi W. Oznacza ona zwykle dodatkową możliwość wysuwu pinoli, co może być wykorzystane zarówno do normalnego toczenia jako rozwinięcie osi Z, ale też przy wykorzystaniu specjalnych nakładek i narzędzi do planowania powierzchni tylnych, poprzez istniejące otwory  (dzięki temu, jesteśmy w stanie obrobić czoła normalnie niedostępne dla typowych układów frezarskich).

Wytaczarki stołowe praktycznie zawsze zintegrowane są też z osią obrotową, dzięki czemu możemy obrabiać skomplikowane odlewy lub konstrukcje spawane z czterech stron. Zapewniamy w ten sposób wysoką równoległość i prostopadłość czół i możemy spełnić wysokie wymagania produkcyjne.

Wytaczarki płytowe charakteryzują się natomiast absurdalnymi więc, dla przeciętnego frezera, przejazdami w osi X sięgającymi kilkudziesięciu metrów, dzięki czemu są często jedynym rozwiązaniem do obróbki bardzo długich i ciężkich przedmiotów obrabianych. Częstą sztuczką, do której uciekają się wytaczarki CNC, jest też nietypowe miejsce pracy operatora – aby zobaczyć, co się dzieje w trakcie obróbki, operator nie stoi przy panelu, nie chodzi wokół maszyny, ale jeździ w wózku zintegrowanym z kolumną wrzeciona, w którym również znajduje się panel sterowania.

Charakterystyczna cecha, którą w większości posiadają wytaczarki CNC to też wymienne głowice – zależnie od tego, czy potrzebujemy wyjścia z wrzeciona wzdłuż osi Z, wyjścia kątowego 90 stopni, wyjścia regulowanego czy innych typów głowic – uniwersalność tych obrabiarek jest wręcz niespotykana i ciężko znaleźć wyzwania, którym nie są w stanie sprostać.

Niestety, jednak, wytaczarki CNC kosztują niemały majątek, dochodząc do cen siedmiocyfrowych, co oznacza, że czasem warto zastanowić się nad zakupem wytaczarki CNC używanej. Najlepszą platformą do zakupu i sprzedaży obrabiarek, narzędzi czy też innych peryferii związanych z obróbką CNC, jest dedykowany polski portal Obrabiarka.pl, łączący w sobie wygodną obsługę, dużą liczbę ofert wraz ze wsparciem największej firmy zajmującej się dystrybucją obrabiarek CNC w tej części Europy – Abplanalp.pl.

Similar Posts