Dom

Okna aluminiowe – jak o nie dbać, aby na lata zachowały idealny wygląd?

Okna aluminiowe to ciekawa alternatywa dla tych bardziej tradycyjnych – drewnianych albo z PCV. Wyróżnia je świetna trwałość, lekkość, szczelność oraz nowoczesny, industrialny design. Choć są niezwykle solidne i wytrzymałe nawet na skrajne warunki atmosferyczne, nie znaczy to jeszcze, że zupełnie nie musimy o nie dbać. Sprawdźmy, jakim zabiegom warto regularnie je poddawać, aby w świetnym stanie służyły nam przez długi czas.

Czyszczenie przede wszystkim

Mycie okien to chyba jedna z mniej lubianych czynności w zakresie dbania o dom, niemniej jednak nie powinno się w żadnym razie o niej zapominać. Jak często myć okna? Najlepiej minimum przynajmniej dwa razy do roku. Okna aluminiowe nie będą tutaj wyjątkiem – tak samo, jak okna wykonane z innych materiałów, wymagają regularnego i dokładnego czyszczenia, nie tylko po to, aby cieszyć nasze oczy blaskiem świeżości, ale również aby zadbać dzięki temu o ich odpowiedni stan techniczny.

Gromadzący się brud i zabrudzenia, które nawarstwiają się i nie są usuwane przez bardzo długi czas mogą bowiem powodować odbarwienia oraz uszkodzenia ich powierzchni. Jak czyścić okna aluminiowe? Na szczęście nie potrzebujemy w tym celu żadnych drogich sprzętów, czy silnych środków chemicznych. Najlepiej sprawdzi się wilgotna szmatka z płynem do mycia naczyń bądź innym delikatnym detergentem. Aluminium to niewymagające tworzywo, które nie wymaga specjalnych prac konserwatorskich, tak jak bywa to w przypadku innych rodzajów okien, zwłaszcza tych drewnianych.

Jak jeszcze należy zabezpieczyć aluminiowe okna?

Poza okiennymi ramami oraz szybami, które w przypadku okien aluminiowych wystarczy regularnie czyścić, każde okno posiada jeszcze elementy typowo konstrukcyjne, związane z jego ciągła pracą – otwieraniem oraz zamykaniem. Uszczelki okienne najlepiej smarować specjalnym preparatem, który ochroni je przed ewentualną korozją, sprawdzać stan techniczny wszystkich ruchomych elementów – czy okno chodzi lekko i bezproblemowo, domyka się do samego końca, zapewniając 100% szczelność, czy zawiasy działają w prawidłowy sposób.

Warto wiedzieć, że w razie ewentualnych usterek, można wymienić poszczególne elementy i komponenty okna – nie trzeba od razu inwestować w zupełnie nowe skrzydło okienne. To ważne, aby na bieżąco kontrolować stan techniczny okien oraz czyścić od czasu do czasu – to naprawdę niewiele, a sprawi, że przez lata będziemy cieszyć się z okien aluminiowych, które nie tylko pięknie i estetycznie się prezentują, ale także gwarantują nam bezproblemowe działanie.

źródło zdjęć: freepik.com

Similar Posts