Wnętrze

Co wziąć pod uwagę przy zakupie wanny przyściennej?

O wyborze wanny do naszej łazienki często decyduje wielkość pomieszczenia. Jeśli posiadamy sporą przestrzeń, to z pewnością wybierzemy wersję wolnostojącą. Natomiast przy niewielkich gabarytach naszego łazienkowego lokum lepiej się sprawdzi wanna przyścienna. Do jej zalet należy zaliczyć niższą cenę oraz bardziej efektywne zagospodarowanie przestrzeni.

Rozmiar i kształt

Wanny, które umiejscawiamy w naszych łazienkach przy ścianie, występują w większej liczbie niż wolnostojące wersje. Minimalne rozmiary tego produktu to 100-120 cm długości i 70 cm szerokości. Jeśli interesuje nas kąpiel we dwoje, wówczas warto zakupić model dwuosobowy o wymiarach 230 × 130 cm. Trzeba jednak uwzględnić tak duże rozmiary przy aranżacji całego pomieszczenia łazienkowego. Jeśli chodzi o kształt wanien przyściennych, to najczęściej spotkamy wersje prostokątne. Coraz częściej jednak można spotkać amatorów narożnych produktów. Występują one w formie lewej lub prawej oraz asymetrycznej. Wnętrza tego rodzaju wanien mogą występować w formie klasycznej lub wyprofilowanej. Wówczas wylegiwanie się będzie sprawiać najwięcej przyjemności.

Rodzaj materiału

Rozważając zakup wanny przyściennej, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wyprodukowana. Jeśli wybierzemy model z akrylu, to łatwiej nam będzie taką wannę przenosić, przewozić czy montować, gdyż takie konstrukcje są dosyć lekkie. Poza tym akryl jest miły i ciepły w dotyku, a uszkodzenia są mało widoczne. Nawet jeśli do nich dojdzie, to łatwo jest je spolerować dobrze dobraną pastą. Do niewątpliwych zalet wanien akrylowych należy zaliczyć odporność na przebarwienia. W przeciwieństwie do stalowych produktów nie grozi im korozja. Warto wiedzieć, że wanna przyścienna z akrylu może posiadać podwójną lub potrójną warstwę. Im warstwa jest grubsza, tym produkt będzie trwalszy.

Wersje stalowe i żeliwne

Gdy jest mowa o trwałości wanny, to warto wybierać produkty ze wzmocnionymi ściankami bocznymi oraz dnem. Poza tym takie rozwiązanie lepiej tłumi hałas i dłużej utrzymuje ciepło. Natomiast wanny stalowe są cięższe od akrylowych. Zazwyczaj pokrywa się je emalią. Jest ona odporna na zarysowania, uderzenia, a także działanie detergentów. Jeśli chcemy, by tego rodzaju wanna przyścienna stanęła w naszej łazience i trzymała dobrze ciepło, to musimy zamontować obudowę styropianową, która świetnie izoluje produkt pod względem akustycznym i termicznym. Na rynku możemy spotkać też wersje żeliwne. Są one niestety bardzo ciężkie. Przy tym bardzo długo się nagrzewają, ale za to też długo utrzymują ciepło.

Similar Posts